ZÁŽITKY Z CEST: Nejdelší let světa v Business class Qatar Airways

Polámaný záda. Nevyspalost. Mozek vygumovanej. 23 hodin na sedačce. Nevíš kam dát nohy. Zprava se na tebe tlačí chrápající chlápek, div ti nespí na rameni. A přichází panika…

Že vám je to povědomé? Každý cestovatel, který někdy letěl na trochu vzdálenější místo, to nejspíš zná víc než dobře. No, a my si letos v zimě vymysleli vydat se na Nový Zéland, Cookovy ostrovy a Bora Bora.

Dál už to snad ani nejde. Nejprve 6 hodin let Praha-Doha. A následně nejdelší let světa – Doha-Auckland od Qatar Airvawes – kde ve vzduchu strávíte cca 17 hodin v kuse!

Říkal jsem si: „Strávit celkem víc jak 23 hodin na prostoru pár desítek centimetrů? Tohle asi nedám!”

A tak přišlo rozhodnutí. Když už letím nejdelší let světa, plním si sen o návštěvě Bora Bora, tak možná je na čase vyzkoušet letenku v Business Class. Vzhledem k délce letu jsem váhal jen chvíli a objednal byznys třídu v Quatar Airways. A jaké to bylo?

Vyplatí se investovat do Business Class, nebo jsou to vyhozené peníze?

Právě teď, když píšu tyto řádky, zbývá nám do cíle jen něco kolem 3 hodin. 20 hodin v letadle je za námi. Vyspal jsem se téměř jako doma a cítím se odpočatě, svěže…

Vše začalo v Praze v salonku Menzies Aviation, který sice není nijak úchvatný, ale dali jsme si zde chlebíčky s výhledem na dráhu, kde právě startovalo největší letadlo světa. Po hodince čekání jsme se nalodili do Business Class menšího letadal Airbus A320. Dostali jsme welcome drink a jídelní lístky s čtyřchodovým menu. Natáhli si nohy, pustili film a prvních 6 hodin začalo utíkat jako voda.

Skvělé je, že člověk se nají jako v luxusní restauraci. Jídlo hezky upravené, naaranžované (žádné plastové nádobí!)… Na stoleček prostřou ubrus. A pak začnou nosit jednotlivé chody. To vše s rozsáhlým vinným a nápojovým lístkem, kde můžete volit dle vlastního výběru.

Pořádně se najíte, pak pustíte film, ze sedadla uděláte lehátko (či dokonce postel!) a můžete relaxovat.

6 hodinový let vám v Business Class uteče rychleji, než byste možná si přáli.

Jídlo, film a krátký odpočinek zde stíháme jen tak tak. A pak už přistáváme v Doha.

Vystupujeme jako první, skrze fast track obejdeme nekonečnou frontu u bezpečnostních rámů, a protože na letišti v Doha je i o půlnoci neskutečný frmol, jedeme výtahem hned do 3. patra, kde strávíme cca hodinku v exkluzivním Al Mourjan Business Lounge. Posedíme u fontány v pohodlném křesílku, v téměř až zenovém klidu. Občerstvíme se, a jdeme na terminál, kde už na nás čeká nejdelší let světa. Doha-Nový Zéland.

Nastupujeme do Boingu 777, ve kterém je Business Class ještě o kus prostornější. Čeká na nás další welcome drink. Čtyřchodová večeře. Vyfasujeme pohodlné pyžamo, pantofle, zubní kartáček, deku, polštář, masku na oči… Sedadlo si proměníme v postel. A usměvavá letuška nám na postel dává prostěradlo.

Uleháme, a já jsem moc zvědavý, jak se tady vyspím. Sedadlo je překvapivě pohodlné. Umožňuje střídat polohy. můžu si tak bez problému lehnout na břicho či na bok. Deka hezky hřeje. Pyžamo je pohodlné a dává tak odpočinout od škrtících džín. Usínám a budím se o osm hodin později.

Objednávám si mátový čaj, pomalu se rozkoukávám, a pročítám snídaňové menu. Volím svoje oblíbená míchaná vajíčka a k tomu zázvorovo-mrkvový fresh pro ranní nakopnutí. Snídaně je skvělá. Vychutnám si kávu. A pak si jdu ještě tak hodinku pospat.

No, a to je všechno! Už jsme tady. V momentě, kdy zbývá 3 hodiny do přistání a píšu tento článek.

Po 20 hodinách letu. Odpočatý. Čerstvý. Připravený vyrazit poznávat Nový Zéland.

Vyplatí se tedy létat v Business class? Nebo si to zatím aspoň dát na nástěnku vizí?

Vše záleží na tom, jak si ceníte svůj čas a energii. Zda chcete 24 hodin trpět, anebo si užívat exkluzivní a nevšední zážitek.

Za mě se Business class vyplatí, pokud se chystáte na více jak 10 hodinové lety.

Možná si říkáte, že to zní hezky, ale je to prostě „příliš drahé”. A věřte mi, i pro mě to pár let zpátky byl sen zcela mimo realitu . Ale měl jsem vizi vybudovat podnikání, které mi takový životní styl bude umožňovat. Cestovat nikoliv „low-cost”, jak je dneska populární, ale užívat si života a nemuset pořád myslet na peníze.

Možná právě dlouhé lety v pohodlné Business Class jsou další skvělou motivací, proč proměnit vášeň v online byznys

Ptáte se jak na to? Zde je můj plán v 5 krocích. Neobvyklá online strategie, která mi osobně zajistila životní styl snů.

No, a poučení na závěr? Pěstujte si své sny. Podnikejte chytře. A nikdy se nevzdávejte! A příště se sejdeme na nějakém dlouhém letu na druhý konec světa. Jak jinak, než v Business Class.

Pavel Říha
Pavel je online stratég & mentor, podnikatelům v oblastech zdraví, vztahů, financí a osobního růstu odhaluje chytré strategie, jak se díky internetu stát vyhledávaným expertem, pomoci mnohem více lidem a zároveň vydělat více peněz s menším úsilím [...] Přečtěte si Pavlův neuvěřitelný příběh zde >>
Komentáře